Ograniczenie prac wykonywanych przez człowieka to trend, który jest konsekwencją idei przemysłu 4.0. Wraz z rozwojem czwartej rewolucji przemysłowej, czyli powszechnemu dostępowi do technologii informacyjnych, wśród której najważniejsze są wzajemna wymiana danych, cyfryzacja oraz automatyzacja procesów, zmienia się rola pracownika w organizacji. Wzrost poziomu bezpieczeństwa ludzi i produktów, zmniejszenie kosztów i co najważniejsze prawdopodobieństwa popełnienia błędów staje się coraz bardziej znaczącym aspektem działalności każdego przedsiębiorstwa.
Wydajną i bezproblemową pracę magazynu zapewnia dobrze zorganizowana przestrzeń z podziałem na STREFY, które zapewniają:
- zoptymalizowanie przestrzeni składowania poprzez np. wykorzystanie dostępnej wysokości pomieszczenia, często niezagospodarowanej,
- uproszczenie zarządzania zapasami,
- pełną dostępność artykułów i komponentów – łatwe dotarcie do wszystkich składowanych produktów,
- bezpieczeństwo i komfort pracy zatrudnionych osób,
- zminimalizowanie długości tras pokonywanych przez pracowników przy wykonywaniu standardowych zadań – oszczędność czasu,
- obniżenie ryzyka zdarzeń wypadkowych.
Regały magazynowe oferowane przez Temrex to szyte na miarę, automatyczne jednostki do optymalnego składowania towarów. Wbrew pozorom magazynowanie towarów wielkogabarytowych jest dużo łatwiejsze niż drobnych elementów. Regały windowe, karuzelowe, układnice magazynowe stanowią najlepsze rozwiązanie do składowania wszelkiego rodzaju asortymentów.
Regały windowe są zautomatyzowanym systemem, w których towar przechowywany jest na półkach po obu stronach regału a pomiędzy nimi przemieszcza się winda robocza. Towar dostarczany jest do okna dostępu, operator pobiera określony towar, a następnie winda wraca z szufladą w to samo miejsce.
Regały karuzelowe są doskonałym rozwiązaniem do optymalnego składowania na niewielkiej powierzchni dużej ilości towaru. Półki przesuwają się – jak w karuzeli – dostarczając produkty do okna dostępu.
Układnice magazynowe to najbardziej zaawansowane rozwiązanie technologiczne do składowania dużych ilości towarów. Układnica składa się z dwóch rzędów regałów wysokiego składowania oraz z masztu przemieszczającego się pomiędzy nimi. Szuflady są pobierane (lub wkładane) za pomocą robota automatycznie sterowanego z okna dostępu. Robot dostarcza przywołaną szufladę do żądanego okna dostępu.
Planując, projektując i wdrażając techniki magazynowania, należy zwrócić uwagę, aby spełnione zostały warunki umożliwiające maksymalnie wydajną i ergonomiczną pracę oraz optymalizację przestrzeni składowania. Dobrze poprowadzony projekt zaowocuje płynnym i bezpiecznym funkcjonowaniem magazynu, który będzie stanowił dynamiczny pomost dla wszystkich etapów funkcjonowania każdej firmy.