Jeśli nie mierzymy, to nic nie wiemy. Jeśli nie wiemy, to nie możemy działać. Jeśli nie działamy, to narażamy się na straty.
Mikel J. Harry
Sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, usprawniających pracę całego systemu logistycznego. Czwarta rewolucja przemysłowa określana jest jako przejście do systemów przemysłowych, korzystających z daleko idącej integracji i interakcji świata cyfrowego i fizycznego.
Systemy magazynowe oraz towarzyszące im oprogramowanie wspierają przepływ towarów nie tylko w magazynie, ale również na hali produkcyjnej poprzez obsługę surowca, półproduktu, wyrobu gotowego na liniach oraz gniazdach produkcyjnych. Ideą, która przyświeca wdrożeniu oprogramowania magazynowego jest śledzenie wszystkich procesów logistycznych zachodzących w magazynie oraz eliminacja błędów powstających podczas ich realizacji. System wspomaga rozmieszczenie materiałów, towarów, produktów i wyrobów magazynowych w odpowiednich lokalizacjach, jak również dostarcza narzędzi analitycznych i optymalizacyjnych, dzięki możliwości gromadzenia i przetwarzania ogromnych ilości danych.
Oprogramowanie to sprawny mózg magazynu, którego głównym zadaniem jest koordynacja jego pracy. System dostarcza i gromadzi niezbędne dane, których szczegółowa analiza ułatwia podejmowanie kluczowych decyzji i usprawnia funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Umożliwia użytkownikom korzystanie z aktualnych raportów dopasowanych do konkretnych potrzeb, a także śledzenie oraz pełne zarządzanie łańcuchem dostaw, co ułatwia skuteczne planowanie i kontrolowanie procesów logistycznych i produkcyjnych.
Wykorzystanie potencjału systemów magazynowych nie tylko usprawnia zarządzanie zapasami, ale również pozwala uzyskać maksymalną wydajność operacji związanych ze składowaniem i obsługą całego magazynu. Umożliwia również pozyskiwanie dynamicznych informacji – takich, które nieustannie podlegają zmianom – dotyczących funkcjonowania magazynu w czasie rzeczywistym.
Moduły magazynowe systemów informatycznych obsługują przyjęcia i wydania, pozwalając jednocześnie na ewidencję z wielu jednostek magazynowych. Raporty, statystyki oraz wydruki można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników. Systemy umożliwiają kontrolę zapasów produktów znajdujących się w maszynach vendingowych poprzez stałą kontrolę nad stanami minimalnymi określonymi przez administratora systemu. Rozbudowane kartoteki towarów pozwalają m.in. na określenie grup i cech danego produktu, ilości minimalne i maksymalne dla poszczególnych użytkowników. Systemy magazynowe umożliwiają zatem prowadzenie ewidencji zdarzeń zachodzących w codziennej pracy magazynu.
Systemy informatyczne wspomagają działania logistyczno – magazynowe, pozwalają na zwiększenie efektywności działalności magazynu materiałów i towarów oraz półproduktów i wyrobów gotowych. Idea, która przyświeca systemom informatycznym jest śledzenie procesów logistycznych zachodzących w magazynie lub hali produkcyjnej oraz eliminacja błędów powstających podczas realizacji wyżej wymienionych zadań.
Optymalny proces produkcyjny czy magazynowy, to taki, który wykorzystuje wszystkie dostępne środki (ludzi, maszyny, informacje) w najlepszy możliwy sposób. Kompletne dane dotyczące procesów oraz ich analiza w czasie rzeczywistym pozwala na wyznaczenie optymalnego rozwiązania i realizowania go przy pomocy konkretnych metod i narzędzi.